zakładna forma słowahańbować

infinitiwhańbować
transgresiw (prez)hańbujo
hańbujcy


prezpret (ip)
Singular1. wos.hańbujuhańbowach
2. wos.hańbuješhańbowaše
3. wos.hańbujehańbowaše

prezpret (ip)
Dual1. wos. hańbujemojhańbowachmoj
2.-3. wos.m
Rat
hańbujetajhańbowaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
hańbujetejhańbowaštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.hańbujemyhańbowachmy
2. wos.hańbujećehańbowašće
3. wos.hańbujahańbowachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sghańbowałhańbowałahańbowało
Plhańbowalihańbowali
hańbowałe
Duhańbowałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.hańbujmojhańbujmy
2. wos.hańbujhańbujtajhańbujtejhańbujće
3. wos.


SgDuPl
Nomhańbowanjehańbowanihańbowanja
Genhańbowanjahańbowanjowhańbowanjow
Dathańbowanjuhańbowanjomajhańbowanjam
Acchańbowanjehańbowanihańbowanja
Instr (z/ze)hańbowanjomhańbowanjomajhańbowanjemi
Loc (wo)hańbowanjuhańbowanjomajhańbowanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomhańbowacyhańbowacahańbowace
Genhańbowaceho
hańbowacoh2
hańbowacejehańbowaceho
hańbowacoh2
Dathańbowacemu
hańbowacom2
hańbowacejhańbowacemu
hańbowacom2
Acchańbowaceho
hańbowacoh2
hańbowacyhańbowacuhańbowace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hańbowacymhańbowacejhańbowacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomhańbowacajhańbowacej
Genhańbowaceju
Dathańbowacymaj
Acchańbowacejuhańbowacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hańbowacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomhańbowacyhańbowace
Genhańbowacych
Dathańbowacym
Acchańbowacychhańbowace
Instr (z/ze)hańbowacymi
Loc (wo)hańbowacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomhańbowanyhańbowanahańbowane
Genhańbowaneho
hańbowanoh2
hańbowanejehańbowaneho
hańbowanoh2
Dathańbowanemu
hańbowanom2
hańbowanejhańbowanemu
hańbowanom2
Acchańbowaneho
hańbowanoh2
hańbowanyhańbowanuhańbowane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hańbowanymhańbowanejhańbowanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomhańbowanajhańbowanej
Genhańbowaneju
Dathańbowanymaj
Acchańbowanejuhańbowanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
hańbowanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomhańbowanihańbowane
Genhańbowanych
Dathańbowanym
Acchańbowanychhańbowane
Instr (z/ze)hańbowanymi
Loc (wo)hańbowanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje