zakładna forma słowaposłódnić

infinitiwposłódnić
transgresiw (pf)posłódniwši


prezpret (p)
Singular1. wos.posłódnjuposłódnich
2. wos.posłódnišposłódni
3. wos.posłódniposłódni

prezpret (p)
Dual1. wos. posłódnimojposłódnichmoj
2.-3. wos.m
Rat
posłódnitajposłódništaj
m   f   n
Anim, Inanim.
posłódnitejposłódništej

prezpret (p)
Plural1. wos.posłódnimyposłódnichmy
2. wos.posłódnićeposłódnišće
3. wos.posłódnjaposłódnichu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgposłódniłposłódniłaposłódniło
Plposłódniliposłódnili
posłódniłe
Duposłódniłoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.posłódnimoj
posłódńmoj
posłódnimy
posłódńmy
2. wos.posłódni
posłódń
posłódnitaj
posłódńtaj
posłódnitej
posłódńtej
posłódniće
posłódńće
3. wos.


SgDuPl
Nomposłódnjenjeposłódnjeniposłódnjenja
Genposłódnjenjaposłódnjenjowposłódnjenjow
Datposłódnjenjuposłódnjenjomajposłódnjenjam
Accposłódnjenjeposłódnjeniposłódnjenja
Instr (z/ze)posłódnjenjomposłódnjenjomajposłódnjenjemi
Loc (wo)posłódnjenjuposłódnjenjomajposłódnjenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomposłódnjenyposłódnjenaposłódnjene
Genposłódnjeneho
posłódnjenoh2
posłódnjenejeposłódnjeneho
posłódnjenoh2
Datposłódnjenemu
posłódnjenom2
posłódnjenejposłódnjenemu
posłódnjenom2
Accposłódnjeneho
posłódnjenoh2
posłódnjenyposłódnjenuposłódnjene
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjenymposłódnjenejposłódnjenym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomposłódnjenajposłódnjenej
Genposłódnjeneju
Datposłódnjenymaj
Accposłódnjenejuposłódnjenej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjenymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomposłódnjeniposłódnjene
Genposłódnjenych
Datposłódnjenym
Accposłódnjenychposłódnjene
Instr (z/ze)posłódnjenymi
Loc (wo)posłódnjenych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje