zakładna forma słowaposłódnjeć

infinitiwposłódnjeć
transgresiw (prez)posłódnjejo


prezpret (ip)
Singular1. wos.posłódnjamposłódnjach
2. wos.posłódnješposłódnješe
3. wos.posłódnjaposłódnješe

prezpret (ip)
Dual1. wos. posłódnjamojposłódnjachmoj
2.-3. wos.m
Rat
posłódnjatajposłódnještaj
m   f   n
Anim, Inanim.
posłódnjatejposłódnještej

prezpret (ip)
Plural1. wos.posłódnjamyposłódnjachmy
2. wos.posłódnjećeposłódnješće
3. wos.posłódnjeja
posłódnjeju
posłódnjachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgposłódnjałposłódnjałaposłódnjało
Plposłódnjeliposłódnjeli
posłódnjałe
Duposłódnjałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.posłódnjejmojposłódnjejmy
2. wos.posłódnjejposłódnjejtajposłódnjejtejposłódnjejće
3. wos.


SgDuPl
Nomposłódnjenjeposłódnjeniposłódnjenja
Genposłódnjenjaposłódnjenjowposłódnjenjow
Datposłódnjenjuposłódnjenjomajposłódnjenjam
Accposłódnjenjeposłódnjeniposłódnjenja
Instr (z/ze)posłódnjenjomposłódnjenjomajposłódnjenjemi
Loc (wo)posłódnjenjuposłódnjenjomajposłódnjenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomposłódnjacyposłódnjacaposłódnjace
Genposłódnjaceho
posłódnjacoh2
posłódnjacejeposłódnjaceho
posłódnjacoh2
Datposłódnjacemu
posłódnjacom2
posłódnjacejposłódnjacemu
posłódnjacom2
Accposłódnjaceho
posłódnjacoh2
posłódnjacyposłódnjacuposłódnjace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjacymposłódnjacejposłódnjacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomposłódnjacajposłódnjacej
Genposłódnjaceju
Datposłódnjacymaj
Accposłódnjacejuposłódnjacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomposłódnjacyposłódnjace
Genposłódnjacych
Datposłódnjacym
Accposłódnjacychposłódnjace
Instr (z/ze)posłódnjacymi
Loc (wo)posłódnjacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomposłódnjanyposłódnjanaposłódnjane
Genposłódnjaneho
posłódnjanoh2
posłódnjanejeposłódnjaneho
posłódnjanoh2
Datposłódnjanemu
posłódnjanom2
posłódnjanejposłódnjanemu
posłódnjanom2
Accposłódnjaneho
posłódnjanoh2
posłódnjanyposłódnjanuposłódnjane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjanymposłódnjanejposłódnjanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomposłódnjanajposłódnjanej
Genposłódnjaneju
Datposłódnjanymaj
Accposłódnjanejuposłódnjanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
posłódnjanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomposłódnjaniposłódnjane
Genposłódnjanych
Datposłódnjanym
Accposłódnjanychposłódnjane
Instr (z/ze)posłódnjanymi
Loc (wo)posłódnjanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje