zakładna forma słowasłodźeć

infinitiwsłodźeć
transgresiw (prez)słodźo
słodźicy


prezpret (ip)
Singular1. wos.słodźusłodźach
2. wos.słodźišsłodźeše
3. wos.słodźisłodźeše

prezpret (ip)
Dual1. wos. słodźimojsłodźachmoj
2.-3. wos.m
Rat
słodźitajsłodźeštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
słodźitejsłodźeštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.słodźimysłodźachmy
2. wos.słodźićesłodźešće
3. wos.słodźasłodźachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgsłodźałsłodźałasłodźało
Plsłodźelisłodźeli
słodźałe
Dusłodźałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.słodźmojsłodźmy
2. wos.słodźsłodźtajsłodźtejsłodźće
3. wos.


SgDuPl
Nomsłodźenjesłodźenisłodźenja
Gensłodźenjasłodźenjowsłodźenjow
Datsłodźenjusłodźenjomajsłodźenjam
Accsłodźenjesłodźenisłodźenja
Instr (z/ze)słodźenjomsłodźenjomajsłodźenjemi
Loc (wo)słodźenjusłodźenjomajsłodźenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomsłodźacysłodźacasłodźace
Gensłodźaceho
słodźacoh2
słodźacejesłodźaceho
słodźacoh2
Datsłodźacemu
słodźacom2
słodźacejsłodźacemu
słodźacom2
Accsłodźaceho
słodźacoh2
słodźacysłodźacusłodźace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźacymsłodźacejsłodźacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomsłodźacajsłodźacej
Gensłodźaceju
Datsłodźacymaj
Accsłodźacejusłodźacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomsłodźacysłodźace
Gensłodźacych
Datsłodźacym
Accsłodźacychsłodźace
Instr (z/ze)słodźacymi
Loc (wo)słodźacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomsłodźanysłodźanasłodźane
Gensłodźaneho
słodźanoh2
słodźanejesłodźaneho
słodźanoh2
Datsłodźanemu
słodźanom2
słodźanejsłodźanemu
słodźanom2
Accsłodźaneho
słodźanoh2
słodźanysłodźanusłodźane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźanymsłodźanejsłodźanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomsłodźanajsłodźanej
Gensłodźaneju
Datsłodźanymaj
Accsłodźanejusłodźanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomsłodźanisłodźane
Gensłodźanych
Datsłodźanym
Accsłodźanychsłodźane
Instr (z/ze)słodźanymi
Loc (wo)słodźanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje