zakładna forma słowaspodźiwać

infinitiwspodźiwać
transgresiw (prez)spodźiwajo
transgresiw (pf)spodźiwawši


prezpret (ip)pret (p)
Singular1. wos.spodźiwamspodźiwachspodźiwach
2. wos.spodźiwašspodźiwašespodźiwa
3. wos.spodźiwaspodźiwašespodźiwa

prezpret (ip)pret (p)
Dual1. wos. spodźiwamojspodźiwachmojspodźiwachmoj
2.-3. wos.m
Rat
spodźiwatajspodźiwaštajspodźiwaštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
spodźiwatejspodźiwaštejspodźiwaštej

prezpret (ip)pret (p)
Plural1. wos.spodźiwamyspodźiwachmyspodźiwachmy
2. wos.spodźiwaćespodźiwašćespodźiwašće
3. wos.spodźiwaja
spodźiwaju
spodźiwachuspodźiwachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgspodźiwałspodźiwałaspodźiwało
Plspodźiwalispodźiwali
spodźiwałe
Duspodźiwałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.spodźiwajmojspodźiwajmy
2. wos.spodźiwajspodźiwajtajspodźiwajtejspodźiwajće
3. wos.


SgDuPl
Nomspodźiwanjespodźiwanispodźiwanja
Genspodźiwanjaspodźiwanjowspodźiwanjow
Datspodźiwanjuspodźiwanjomajspodźiwanjam
Accspodźiwanjespodźiwanispodźiwanja
Instr (z/ze)spodźiwanjomspodźiwanjomajspodźiwanjemi
Loc (wo)spodźiwanjuspodźiwanjomajspodźiwanjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomspodźiwacyspodźiwacaspodźiwace
Genspodźiwaceho
spodźiwacoh2
spodźiwacejespodźiwaceho
spodźiwacoh2
Datspodźiwacemu
spodźiwacom2
spodźiwacejspodźiwacemu
spodźiwacom2
Accspodźiwaceho
spodźiwacoh2
spodźiwacyspodźiwacuspodźiwace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
spodźiwacymspodźiwacejspodźiwacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomspodźiwacajspodźiwacej
Genspodźiwaceju
Datspodźiwacymaj
Accspodźiwacejuspodźiwacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
spodźiwacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomspodźiwacyspodźiwace
Genspodźiwacych
Datspodźiwacym
Accspodźiwacychspodźiwace
Instr (z/ze)spodźiwacymi
Loc (wo)spodźiwacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomspodźiwanyspodźiwanaspodźiwane
Genspodźiwaneho
spodźiwanoh2
spodźiwanejespodźiwaneho
spodźiwanoh2
Datspodźiwanemu
spodźiwanom2
spodźiwanejspodźiwanemu
spodźiwanom2
Accspodźiwaneho
spodźiwanoh2
spodźiwanyspodźiwanuspodźiwane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
spodźiwanymspodźiwanejspodźiwanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomspodźiwanajspodźiwanej
Genspodźiwaneju
Datspodźiwanymaj
Accspodźiwanejuspodźiwanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
spodźiwanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomspodźiwanispodźiwane
Genspodźiwanych
Datspodźiwanym
Accspodźiwanychspodźiwane
Instr (z/ze)spodźiwanymi
Loc (wo)spodźiwanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje