zakładna forma słowasłodźeć
zdónk słowa
fleksiska rjadownja
parametry
dalše leksemysamsna zakładna forma samsna fleksija

 afiksy 



infinitiwsłodźeć
transgresiw (prez)słodźo
słodźicy


prezpret (ip)
Singular1. wos.słodźusłodźach
2. wos.słodźišsłodźeše
3. wos.słodźisłodźeše

prezpret (ip)
Dual1. wos. słodźimojsłodźachmoj
2.-3. wos.m
Rat
słodźitajsłodźeštaj
m   f   n
Anim, Inanim.
słodźitejsłodźeštej

prezpret (ip)
Plural1. wos.słodźimysłodźachmy
2. wos.słodźićesłodźešće
3. wos.słodźasłodźachu


m
Rat
m
Anim, Inanim.
 f
 
 n
 
Sgsłodźałsłodźałasłodźało
Plsłodźelisłodźeli
słodźałe
Dusłodźałoj


SgDuPl
m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
1. wos.słodźmojsłodźmy
2. wos.słodźsłodźtajsłodźtejsłodźće
3. wos.


SgDuPl
Nomsłodźenjesłodźenisłodźenja
Gensłodźenjasłodźenjowsłodźenjow
Datsłodźenjusłodźenjomajsłodźenjam
Accsłodźenjesłodźenisłodźenja
Instr (z/ze)słodźenjomsłodźenjomajsłodźenjemi
Loc (wo)słodźenjusłodźenjomajsłodźenjach
Voc111


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomsłodźacysłodźacasłodźace
Gensłodźaceho
słodźacoh2
słodźacejesłodźaceho
słodźacoh2
Datsłodźacemu
słodźacom2
słodźacejsłodźacemu
słodźacom2
Accsłodźaceho
słodźacoh2
słodźacysłodźacusłodźace
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźacymsłodźacejsłodźacym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomsłodźacajsłodźacej
Gensłodźaceju
Datsłodźacymaj
Accsłodźacejusłodźacej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźacymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomsłodźacysłodźace
Gensłodźacych
Datsłodźacym
Accsłodźacychsłodźace
Instr (z/ze)słodźacymi
Loc (wo)słodźacych


m
Rat, Anim
m
Inanim.
f
 
n
 
SingularNomsłodźanysłodźanasłodźane
Gensłodźaneho
słodźanoh2
słodźanejesłodźaneho
słodźanoh2
Datsłodźanemu
słodźanom2
słodźanejsłodźanemu
słodźanom2
Accsłodźaneho
słodźanoh2
słodźanysłodźanusłodźane
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźanymsłodźanejsłodźanym

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
DualNomsłodźanajsłodźanej
Gensłodźaneju
Datsłodźanymaj
Accsłodźanejusłodźanej
Instr (z/ze)
Loc (wo)
słodźanymaj

m
Rat
m   f   n
Anim, Inanim.
PluralNomsłodźanisłodźane
Gensłodźanych
Datsłodźanym
Accsłodźanychsłodźane
Instr (z/ze)słodźanymi
Loc (wo)słodźanych




1 wokatiw runa so nominatiwej

2 w basniskej rěči a wobchadnorěčnje